Wiadomości

Chiny: możemy wesprzeć kraje strefy euro

Chiny mogą finansowo wesprzeć kraje eurolandu inwestując dziesiątki miliardów euro w ich infrastrukturę i obligacje skarbowe pod warunkiem przeprowadzenia głębokich reform budżetowych i strukturalnych – twierdzi tygodnik "Sunday Times".

Gazeta powołuje się na źródła znające szczegóły rozmów na piątkowo-sobotnim spotkaniu ministrów finansów G20 w Paryżu.

Z informacji "Sunday Timesa" wynika, iż zadłużone państwa eurostrefy zanim mogłyby liczyć na duże sumy od Chin musiałyby udowodnić, że radzą sobie z rosnącymi kosztami emerytur oraz świadczeń społecznych i że panują nad wydatkami.

"Chiny chcą mieć pewność, że Europa wie, jak duża jest jej (czarna) dziura i że nie powiększy się jeszcze bardziej, zanim zgodzą się ją wypełnić" – cytuje gazeta swojego anonimowego informatora.

Wcześniejsze nieoficjalne doniesienia sugerowały, że Chiny mogą być zainteresowane m.in. infrastrukturą portu w Pireusie.

Inne nieoficjalne doniesienia sugerują, że eurostrefa bliska jest opracowania "wielkiego planu" uwzględniającego m.in. dokapitalizowanie banków, zacieśnienie regulacji, powiększenie aktywów Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) oraz umorzenia części długu Grecji.

Szczegóły planu mogą wymagać dodatkowego niemiecko-francuskiego spotkania na szczycie, do którego – w opinii "Sunday Timesa" – mogłoby dojść w połowie tygodnia.


Pamiętacie pajęczycę, która chciała zjeść Frodo uparcie zmierzającego z pierścieniem ku ognistej otchłani, w której ów pierścień miał być zniszczony. Jeszcze nie wiem kto jest naszym Frodem. Merkel? Ta bardziej pasowałaby do roli Sama. Sarkozy? Tylko piękna Carla wie, czy jej mąż ma włochate stopy. Tak, czy inaczej nie wiadomo kto jest kim po stronie dobra. Kto gra pajęczycę tego jestem pewien. Tym razem zamiast biegać bez sensu po jaskiniach pajęczyca wyłożyła przynętę i spokojnie czeka na swoje ofiary.

Źródło: PAP

 

Tags
Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close